Perşembe, 14 Mart 2013 14:47

Porsche Carrera GT 1/24 - Tamiya

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 tamiya-porsche-carrera-gt

Modeli yıkadım pakladım.

Modelin hemen hemen tüm parçaları elden geçti hepsini ayırdım zımpara attım ve disklere başladım. İyi işkence oldu bitmişi bitmemişi aşağıda.

Diskleri ancak tamamlayabildim fazlaca uğraştırıyorlar ama sonuç çok güzel oluyor.

Sanırım ki 2 günde tüm parçalar elden geçti ve çubuklara dizildi. Muhtemelen bikaç güne astar işi tamamlanır ve boyaya geçerim zannediyorum.

Astarla astarla zor bitirdim tam 2 saat süren aralıksız bir astarlama operasyonu oldu. Çok uzun süren temizlik işleri sağolsun nerdeyse hiç hata yok ufak tefek pürüzleri saymıyorum. Zero astar kullandım onu da çok beğendim pürüzsüz bir yapısı hiç zımparasız boyasam bile olacak.

Resimdeki boyalarsan karma 1 kahve 1 kırmızı 1 sarı ve çok az siyah ile ascot brown yapmaya çalıştım ıslakken iyiydi boyayıp kuruyunca biraz daha sarı istediği ortaya çıktı ama bence önemli değil gibi. İç mekanın ilk rengini ve alimunyumları attım.

Fırça yeteneklerim sıfır puan aldığı için işkence de olsa maskeledim ama sonuç beni çok tatmin etti.

Carbon fiber kaplama yaptım biraz.

Göstergeleri decalledikten sonra komple micro cristal clear sürdüm üzerine. Kuruyunca oldukça hoş oldu gibi.

İç mekan alttaki gibi bişey olacak. Emniyet kemerlerini unutmuşum koltukları cristal clear ile yapıştırmıştım farkedince hemen söktüm.

İç mekanı bitirdim.

Yavaş gidiyorum sanırım fren tertibatı da hazır.

Aslında daha önce de başıma gelen bi olay ama genelde macun işleri olduğu için herhalde macunla astar arasında sıkıntı oldu der geçerdim ancak bu modelde o resimdeki alanda kesinlikle macun yok kalıp izini zımpara ile düzelttim ilk kat astarda gayet iyiydi ama zımparada açan yerlere astar atınca böyle oldu nedendir sinir etti beni.

Modeli zımparaladım temizledim toparladım tekrar astarladım ve boyadım. Boyada hiçbir sıkıntı yoktu ki boyanın son anında baktım baktım tü tü tü maşallah dedim modele o arada tabanca boşta tabi iğne ucunda azcık boya kalır. Ardından son bi fıs yaparken tabacayı boşa sıkmayı atlamışım tabanca da modele tü tütü maşallah yaptı alttan 3. resimde görülüyor.

İlk kat pek iç açıcı değil. ince attım ama sonuç çok iyi sayılmaz ama ikinci kata bakıcaz artık şimdi 2 gün kuruma beklicem.

Zımpara pasta cila işine takılmazdım eskiden yine eski kıvamda becerebilirsem verniği yine yapmam.

Renk orjinalde budur tonu bence tutuyor.

Aracın incelediğim referanslarının çoğunda motor üstündeki kapaklar gövde rengiydi bende ona uygum ve yaptım. O kısımlar tek kat vernikli ikinci kata gerek duymadım. Aracı kapıları kaputu felan zımparalayıp düzelttikten sonra az önce ikinci kat verniği attım sıcağı sıcağına resimler.

Photo-etch amblemleri ayarladım tekerlekler ve gövde için baktım boya işi imkansız decal yapayım üstlerine yapayım da girinti çıkıntı olsun dedim. Etchleri tek tek vernikledim decal tutsun diye decalledim tekrar vernikledim deliye bağladım kısacası. Sonrada iki tanesi cımbızdan uçtu gitti yarım saat kadar elde fener yerlerde aradım taradım bulamadım jantların ikisi amblemsiz oldu maalesef. Gövdede farları falan toparladım dokunmak serbest ama 48 saat geçmeden maske yapılamıyor o nedenle siyah kısımları ancak yarın yapıcam. Parlaklık ve yansımalar tam kıvamında oldu compound işinden yırttık.

İstediğim bazı detayları çalışamadım tekerlerdeki logoları kaybettim bazı yerlerde istediğim gibi bitmemiş olsada açıkçası benim gözümde şimdiye kadarki en iyi modelim bu oldu sanırım.

Yağmurlar motora yağacak dediniz bana yağdırmak düştü hallettim. Kaput oturmuyor gibi dursada oturuyor ama eğer oturtursam bir daha nasıl açarım onu kestiremediğim için oturtmaya cesaret edemedim.

Ve Mutlu son vakti....

Okunma 896 defa Son Düzenlenme Perşembe, 14 Mart 2013 15:02

Son Ekledikleri: Günce Heptürk